Villámkurzus

A KÜLÖNBÖZŐ TÍPUSÚ VAKOLATOK FELHORDÁSA

Tudja meg, hogyan hordhatja fel manuálisan a kapart vagy dörzsölt hatású vakolatokat és a mozaikvakolatot!

ELŐKÉSZÜLETEK

SZÜKSÉGES SZERSZÁMOK

  • rozsdamentes glettvas
  • rozsdamentes kőműves kanál
  • PVC simító
  • keverőgép keverőszárral

FONTOS TUDNI

  • a rétegvastagság a vakolatban lévő szemcsék méretével azonos legyen
  • a dörzsölt hatású vakolatoknál kb. 3 percig várjon (körülményektől függően), mielőtt kialakítja a struktúrát

1. RÉSZ: KAPART ÉS DÖRZSÖLT HATÁSÚ VAKOLATOK

ÁLTALÁNOSSÁGBAN A VAKOLAT FELHORDÁSÁRÓL

A színazonosság érdekében a teljes felületen azonos gyártási számú vakolatot használjon. Ha cementhabarccsal bevont és CT 16-tal alapozott felületet készül bevakolni, a munka megkezdése előtt hagyja az aljzatot 24 óráig száradni. A cementvakolat felületnek legalább 28 nap száradási időt kell biztosítani, mielőtt alapozzuk és felhordjuk a vékonyvakolatot.

A kapart és dörzsölt hatású vékonyvakolatok felhordását azonos módon kell elvégezni:

  • alapozással előkészített felületen,
  • a vakolat szemcsevastagságához igazodva (a 1,5 mm szemcseméretű kapart hatású vakolatot kb. 1,5 mm-es rétegvastagságban kell felhordani),
  • rozsdamentes acél glettvassal, a felülethez képest kb. 30 fokos szögben tartva

A vakolat felhordása és eldolgozása után a felesleges anyagot el kell távolítani a felületről a megfelelő rétegvastagság elérése érdekében.

A FELÜLETI STRUKTÚRA KIALAKÍTÁSA

Minden vakolat strukturálása PVC simítóval történjen, de a struktúra kialakításának módja a vakolat típusától függ:

  • A kapart hatású vakolat strukturálása közvetlenül a felhordás után elvégezhető, de a körülményektől függően (pl. hőmérséklet, páratartalom) később javasolt. Helyezze a simítót a felületre és végezzen körkörös mozdulatokat. 
  • A dörzsölt hatású vakolatok strukturálását a felhordás után rövid szünettel (körülményektől függően) kell elvégezni, hogy elkerüljük az anyag PVC simítóhoz tapadását.

A VAKOLÁSI MUNKÁLATOK ÜTEMEZÉSE

Általánosságban elmondható, hogy egy adott felületen a munkát szünet nélkül kell elvégezni, mivel ez növeli a vakolat megjelenésében bekövetkező eltérések kockázatát (ún. "stócosodás"), amelyet a kötési és száradási folyamat változásai okoznak.

Munkáját úgy tervezze meg, hogy csak akkor tartson szünetet, ha egy összefüggő felülettel végzett. 

Színhatárképzés esetén a tervezett színhatárt mentén ragasszon fel öntapadó szalagot, majd hordja fel a vakolatot és strukturálja azt. Ezután távolítsa el a szalagot a rajta lévő fölösleges anyaggal együtt. Miután ez megkötött, ennek a szélét is öntapadó szalaggal le kell ragasztani, és a vakolatot az új munkaterületre felvinni.

2. RÉSZ: MOZAIKVAKOLAT FELHORDÁSA

A LÁBAZAT MEGÓVÁSA

A mozaikvakolatokat általában az épületek lábazati részére hordják fel, amelyek többnyire ki vannak téve a szennyeződéseknek, vízfröccsenéseknek és sérüléseknek. Emiatt szükséges extra védelem a lábazati felületeknek.

A MOZAIKVAKOLAT FELHORDÁSA

A CT 77 mozaikvakolatot egyenletesen, a szemcsemérethez képest másfélszeres vastagságban kell felhordani az aljzatra. Az aljzatot előzetesen le kell alapozni CT 16 Vakolatalapozóval, az vakolat színéhez közeli árnyalatra színezve.

A mozaikvakolatokat nem kell külön strukturálni. A terméket hordja fel a rozsdamentes simítóval, "felvasalva" azt a felületre.  Majd ugyanazzal az eszközzel, amennyiben szükséges, simítsa el, még mielőtt megszáradna. Az eszközt nem szabad erősen a felülethez nyomni. Ne locsoljon vizet a vakolatra! Ne strukturálja a vakolatot. A munkát egy adott összefüggő felületen megszakítások nélkül kell elvégezni az egyenletes megjelenés érdekében.

Ha mégis szünetet kell beiktatni a munka során, akkor azt az épületrész sarkainál vagy a homlokzaton lévő esetleges töréseknél (szinteltolás, dilatáció stb.) tegye.

TIPPEK ÉS TRÜKKÖK SZAKEMBEREKNEK:

Milyen ragasztószalagot használjunk színhatárképzéshez?

Takaráshoz, állagmegóváshoz, színhatárképzéshez használjon UV-álló ragasztószalagot. A nem UV-álló ragasztószalag nehezen távolítható el nyom nélkül.