Villámkurzus

HOGYAN RÖGZÍTSÜNK EPS HŐSZIGETELŐ LAPOKAT RAGASZTÓTAPASSZAL ÉS DÜBELLEL?

Ismerje meg, hogyan telepíthet hőszigetelő lapokat Thermo Universal ragasztótapasszal, és a mechanikai rögzítés menetét!

ELŐKÉSZÜLETEK

SZÜKSÉGES SZERSZÁMOK ÉS ESZKÖZÖK

  • simító
  • hosszú vízmérték (2,5-3 m)
  • keverőgép keverőszárral
  • fúró és elektromos csavarbehajtó
  • dübelek EPS lapokhoz

FONTOS TUDNI

  • bedolgozhatóság: kb. 90 perc
  • dübelezhető: min. 24 óra elteltével
  • felhordás: perem-pont módszerrel

1. RÉSZ: A SZIGETELENDŐ HOMLOKZATI FELÜLET

A FELÜLET VIZSGÁLATA ÉS ELŐKÉSZÍTÉSE

Az alkalmazás megkezdése előtt ellenőrizni kell a meglévő vakolt vagy festett felület állapotát, hordképességét. Az esetleges hiányosságokat javítsuk az alapfelület anyagával. A szennyeződéseket, a tapadást gátló anyagokat, a párazáró festékbevonatokat és az alapfelülethez kevéssé tapadó bevonatokat el kell távolítani, vagy mechanikailag, vagy nagynyomású mosóval.

Célszerű a felületet CT 17 alapozóval alapozni, különösen az erősen nedvszívó felületeket, pl. a pórusbeton- vagy szilikáttéglából készült falakat, és legalább 4 órán át száradni hagyni. Az EPS lapok rögzítése előtt a ragasztó tapadását szükséges úgy ellenőrizni, hogy az előkészített felületre polisztirolkockát (10×10 cm) rögzítünk, és 2-3 nap elteltével manuális szakítópróbát végzünk.

A RAGASZTÓHABARCS FELHORDÁSA AZ EPS LAPOKRA

Az EPS hőszigetelő lapok rögzítéséhez Thermo Universal ragasztótapaszt ajánlunk. Javasolt felhordás: perem-pont módszerrel. Hordja fel a habarcsot glettvassal (dőlésszög: 45°) körben a hőszigetelő táblák széleire 3-4 cm szélességben, majd középen 3 helyen pontszerűen kb. 8 cm átmérővel.

AZ EPS LAPOK RAGASZTÁSA

Nyomja a szigetelőlapokat a falhoz úgy, hogy a fal síkját követi, melyet egy hosszú vízmértékkel folyamatosan ellenőriz, az esetleges korrigálást néhány enyhe, a léccel történő ütéssel végezze el. Egyenletesen sík alapfelület esetén a ragasztótapaszt fogazott glettvassal (fogak mérete: 10-12 mm) lehet felhordani.

A táblákat szorosan egymás mellé kell felhelyezni, kötésben (az egyes sorok között a téglaszerű eltolást megtartva). A lapok közötti hézagoknak ragasztómentesnek kell lenniük, a hőhíd elkerülése érdekében. Szintén a hézagmentes illesztés érdekében a lapokat polisztirol vágóval (hőkéssel, cekasszal) pontosan kell vágni. A tábláknak feltétlenül érintkezniük kell az alapfelülettel. Az épület sarkainál is tartsuk a kötést a táblák elrendezésében. Az ablakok és ajtók körüli későbbi repedések elkerülése érdekében a kivágást egyetlen táblából készítse el – kerüljük az élben történő illesztést ezeken a csomópontokon!

A ragasztótapasz megkötésekor (kb. 48 óra elteltével) a szigetelőlapokat mechanikai dübelekkel rögzíteni kell, majd az esetleges egyenetlenségeket megfelelő eszközzel síkba kell csiszolni.

2. RÉSZ: AZ EPS LAPOK RÖGZÍTÉSE DÜBELEKKEL

HOGYAN KELL MEGFELELŐEN ELHELYEZNI A DÜBELEKET?

Minden esetben az adott felület anyagához (pl. beton, tégla stb.) illeszkedő megfelelő rögzítőelemet, dübelt válasszunk. Az EPS laphoz használt dübelek tárcsaátmérője legalább 6 cm legyen. A rögzítési mélység legalább 35 mm legyen a szerkezetben (a falszerkezet anyaga, esetleges vakolat nélkül). A dübelezést legkorábban 24 órával a táblák Termo Universal ragasztótapasszal történő rögzítése után lehet elvégezni. (A száradási időt befolyásolja a lég- és tárgyhőmérséklet.) A dübelek rögzítéséhez használjon ütvefúrót vagy normál fúrót. Távolítsa el az összes port a furatokból. Négyzetméterenként legalább hat dübel rögzítése szükséges ("T-séma"). Minden rögzítésnek meg kell felelnie az MSZN 13499 és MSZN 13500 mechanikus rögzítésekre vonatkozó irányelveknek (MÉVSZ irányelvek, www.mevsz.org).

A szigetelőlapokat azokon a területeken, ahol nem érintkeznek egymással (pl. sarkok, illesztések) le kell csiszolni, hogy a lehető legegyenletesebb felületet érjük el az erősítő réteg felhordása (háló beágyazása) előtt. A csiszolás után távolítsa el a port a felületről.

MŰANYAG TÜSKÉS DÜBEL RÖGZÍTÉSE

Vágjon ki egy pogácsát az EPS lapból, majd távolítsa el porszívóval a lyukban és a lyuk körül lévő polisztiroldarabkákat. Ezután fúrjon egy lyukat a szigetelőlapon keresztül mélyen a falba, és helyezze bele a dübelt. Csavarja be egy elektromos csavarhúzóval. Elfogadott a beütős dübelek alkalmazása is. Fedje le a dübelt a korábban kivágott polisztirol pogácsával.

RÖGZÍTÉS MŰANYAG TÜSKÉS DÜBELLEL ÉS ELŐREGYÁRTOTT EPS FELÜLETI ZÁRÓDUGÓVAL

Az előregyártott polisztirol pogácsa (záródugó) könnyíthet a munkálaton. Csak fúrjon egy furatot a dübelnek, helyezze bele azt és csavarja be elég mélyen ahhoz, hogy a polisztirol záródugó az EPS lapok szintjéhez illeszkedni tudjon.

3. RÉSZ: ALKALMAZÁSI VIDEÓK

Dübel rögzítése és fedése a szigetelőlapból kivágott polisztirol pogácsával.

Dübel rögzítése és fedése előregyártott polisztirol záródugóval.

A dübelek telepítésére vonatkozó fotók, videók egy bizonyos típusú dübel telepítésére vonatkoznak, azok telepítése típustól függően eltérő lehet az itt látottaktól.
* Magyarországon ezen funkció betöltésére a videóban látottól eltérő termékek lehetnek forgalomban.

TIPPEK ÉS TRÜKKÖK SZAKEMBEREKNEK:

Mennyi dübel szükséges a szigetelőlapok rögzítéséhez?

Négyzetméterenként legalább 6 db dübel szükséges. Ennél nagyobb számú rögzítőelem felszerelését a homlokzatra ható szélterhelés alapján szükséges meghatározni, melyet adott esetben a homlokzati hőszigetelést tervező mérnök végez el.

Az épületek sarokzónáiban a rögzítőelemek számát növelni kell, az épület szélességétől és magasságától függően. Ezekre a területekre is igaz, hogy négyzetméterenként legalább 6 db dübel szükséges. Ennél nagyobb számú rögzítőelem felszerelését a homlokzatra ható szélterhelés alapján szükséges meghatározni, melyet adott esetben a homlokzati hőszigetelést tervező mérnök végez el.